توضیحات

داستان ما

شركت سنجش امكان طرح (ساط)، در سال 1377 با گرد هم آمدن تنی چند از متخصصان علوم اقتصادی، علوم اجتماعی و فنی آغاز به كار كرد.

درك پیامدهای ناشی از عدم توجه كافی به مطالعات قبل از سرمایه‌گذاری به ویژه در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی در كشور كه حاصل برخورد نزدیك و ملموس این جمع كوچك در پروژه‌ها و طرح‌های خرد و كلان در سطوح گوناگون بود از یك سو و فاصله چشمگیر موجود میان اصول، چارچوب‌ها و روش‌های انجام مطالعات اقتصادی و اجتماعی در بسیاری از كشورهای جهان با خدمات مشاوره مطالعاتی در حوزه‌های مشابه در كشور و عزم پایدار برای كاهش این فاصله از سوی دیگر،اندیشه تأسیس این شركت را در مؤسسان آن به وجود آورد.

در این میان، نقش زنده‌یاد پرویز زاهدی كه به عنوان با تجربه‌ترین فرد گروه، تلاشی خستگی‌ناپذیر برای گردهم آوردن افراد و شكل‌گیری شركت و هدایت آن در مسیر دست‌یابی به موفقیت‌های ارزشمند در حوزه خدمات مشاوره و مطالعات اقتصادی و اجتماعی را مبذول داشت، همواره در خاطره‌ها باقی خواهد ماند.

همان‌گونه كه از نام این مجموعه برمی‌آید، هدف اصلی بنیان‌گذران ساط از تاسیس این شركت، ایجاد پایگاهی برای انجام مطالعات تخصصی درباره‌ی امكان پیاده‌سازی طرح‌های مختلف اقتصادی بوده است.

چه آن كه، تا اواخر دهه هفتاد، عمده‌ی پروژه‌هایی كه در كشور انجام می‌شد، به دلیل نبودن مطالعات اقتصادی، بدون برنامه‌ریزی‌های مالی و اقتصادی و تنها با تكیه بر پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌های فنی انجام می‌شد. اما روشن است كه هر پروژه‌ در كنار توجیه فنی به مطالعات و امكان‌سنجی اقتصادی نیز نیازمند است. می‌توان گفت، خلاء موجود در بازار و نیاز قابل توجه پروژه‌های تعریف شده در سطوح مختلف به مطالعات امكان‌سنجی و پیش امكان‌سنجی، دست‌اندركاران و بنیان‌گذاران شركت ساط را به راه‌اندازی تیمی كه به صورت تخصصی در چنین زمینه‌ای فعالیت كنند، تشویق كرد. به ویژه آن كه موسسان شركت ساط، پیش از راه‌اندازی این شركت، هر یك تجربه‌های سودمندی در زمینه‌ی مطالعات اقتصادی و امكان‌سنجی در اختیار داشتند.

هم‌اكنون و با گذشت نزدیك به یك دهه از آغاز فعالیت این شركت، ساط علاوه بر دست یافتن به جایگاه ارزشمند و تثبیت شده در ارایه‌ی خدمات مطالعات اقتصادی و امكان‌سنجی، به یكی از نام‌های شناخته شده در این حوزه از خدمات و الگویی برای رسیدن به پیشرفت مستمر و به روز كردن دانش و تخصص تبدیل شده است. حركت پر تلاش ساط در طول چند سال گذشته به دستاوردهای بزرگی منجر شده است كه از آن میان می‌توان به انجام پروژه‌های بزرگ و بااهمیتی اشاره كرد كه نتایج آن علاوه بر كارفرمایان، عموم مردم و جامعه را نیز منتفع ساخته است. دست‌یابی به فرهنگ پیش‌برد كارها به صورت گروهی و ایجاد هم‌افزایی با دیگر شركت‌های همكار كه روشی سودمند برای رسیدن به فرهنگ رقابت پرثمر و سازنده است، از دیگر دستاوردهای سودمند این تلاش چندین ساله بوده است.

هرچند ساط فعالیت‌های نخستین خود را در ابعاد گسترده‌ای آغاز نكرد، اما تلاش برای پیشرفت مستمر و تاكید بر تقویت پشتوانه‌های علمی و تخصصی و پیش‌برد فعالیت‌ها بر اساس آخرین استانداردهای جهانی سبب شده است كه اینك علاوه بر مشتریان و كارفرمایانی كه ساط را به عنوان مشاور خود در تصمیم‌گیری‌های سازمانی برمی‌گزینند، متخصصان و شركت‌های همكار ساط نیز به تجربه‌های این شركت به عنوان منبعی قابل اطمینان و موثر مراجعه كنند. هم‌اكنون، بسیاری از شركت‌های همكار ساط در رایزنی‌ها و تصمیم‌گیری‌های خود برای اجرای پروژه‌های مختلف از اندوخته‌های علمی و تجربی این شركت استفاده می‌كنند. چه آن كه ساط نیز ضمن ارایه‌ی مشاوره و به اشتراك‌گذاری دانش و تجربه‌ی خویش با آنان، تلاش می‌كند تا از تجربه‌های سودمند همكاران خویش نیز بهره‌مند شود.

فعالیت‌ها

شركت ساط ارایه‌ی خدمات كارساز به مشتریان را با همراهی كاركنان و متخصصان توان‌مند و بهره‌گیری از آخرین دانش روز، محور فعالیت‌های خویش قرار داده است و تلاش می‌كند با ارایه‌ی خدمات موثر به مشتریان، آنان را در دست‌یابی به اهداف سازمانی خویش و پیمودن مسیرهای پیشرفت و ترقی یاری رساند.

از جمله مهم‌ترین دستاوردهای مشتریان در استفاده از خدمات شركت ساط، دست‌یابی به شیوه‌‌ای كارساز برای تخصیص بهینه منابع سازمانی، مدیریت كار‌آی سیستم‌های اقتصادی و انجام اثربخش مطالعات و تحلیل‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌ست. كارشناسان و متخصصان ساط می‌كوشند تا با فراهم ساختن زمینه‌ها و پیش‌نیازهای مورد نیاز هنگام شروع یك فعالیت، به شكل‌گیری یك نگاه واقع‌بینانه به امكانات موجود كمك كنند و در انتخاب بهترین روش برای استفاده از این امكانات به مشتری یاری رسانند.

اصلی‌ترین پشتوانه‌ی ساط در این راه، استوار بودن خدمات بر استانداردهای داخلی و جهانی و توانایی علمی و تخصصی برای رساندن كیفیت مشاوره‌ها به میزان مطلوب و مورد تقاضای مشتریان است. نگاهی گذرا به كارنامه‌ی درخشان ساط در پروژه‌های پایان یافته و آگاهی از نظر مشتریان می‌تواند به خوبی روشن‌گر این موضوع باشد.

آنچه كه كیفیت خدمات ساط را متمایز می‌سازد و به آن جلوه‌ای دیگر می‌بخشد اتكا به توان‌مندی‌های كاركنان و متخصصان جوان و در عین حال یادگیرنده و بهره‌گیری از مشاوره‌ها و همكاری‌های استادان توان‌مند و مجربی است كه در هر یك از پروژه‌ها به عنوان پشتوانه‌ی تخصصی و علمی یاری‌گر و همراه كارشناسان و مهندسان شركت ساط هستند.

بهره‌گیری از ابزارهای نوین و موثر فناوری اطلاعات در ارایه‌ی خدمات، صداقت و شفافیت با مشتریان و بهره‌مندی از كاركنان متخصص و توان‌مند می‌تواند اطمینان خاطر مشتریان را از دست‌یابی به سطح كیفی مطلوب در خدمات شركت ساط فراهم سازد.

افزون بر راهكارهای ویژه‌ای كه برحسب نیاز مشتریان از سوی شركت ساط در اختیار آنان قرار داده می‌شود، عمده‌ترین بخش از فعالیت‌های ساط بر سه محور زیر استوار است:

    • مشاوره اقتصادی و سرمایه‌گذاری

    • مشاوره‌ در حوزه مطالعات بازار

    • مشاوره مدیریت و سیستم

ارزش‌ها و باورها

شركت ساط از آغاز فعاليت خود تا كنون همواره بر اصول و باورهايي تاكيد كرده است كه از ديدگاه بنيان‌گذاران اين شركت مهم‌ترين عامل در تضمين كيفيت خدمات به شمار مي‌آيند. مبنا و محور اين اصول و ارزش‌ها، مشتري و نياز‌هاي اوست. جامعه به عنوان مرجع نهايي نتايج پروژه و كاركنان به عنوان ارزش‌مندترين منابع و سرمايه‌هاي يك شركت، ديگر موضوعاتي هستند كه به اين ارزش‌ها و باورها شكل مي‌دهند. بر همين اساس و از آغاز فعاليت، شركت ساط باورها و ارزش‌هايي را در انجام فعاليت‌هاي خود ترسيم كرده است:

• انجام كامل و بي‌نقص پروژه‌هاي محول شده: انجام كامل و بدون نقص پروژه‌ها، از جمله مهم‌ترين اصول و ارزش‌هاي حاكم بر فعاليت‌هاي ساط است. مشتريان با سپردن پروژه‌هاي خود به ساط مي‌توانند بدون نگراني از درگيري‌هاي جانبي احتمالي، از انجام به موقع و بي‌نقص آن مطمئن باشند.

• پاي‌بندي به اصول اخلاق حرفه‌اي: شركت سنجش امكان طرح (ساط) ضمن تعهد در قبال ارايه‌ي مشاوره‌هاي دقيق به مشتريان، معتقد است كه با رعايت اصول حرفه‌اي رقابت سالم در دنياي كسب و كار، مي‌تواند به جايگاه حقيقي خود دست يابد و آن را حفظ كند.

• واقع‌گرايي در ارايه‌ي مشاوره‌ها: ساط معتقد است واقع‌گرايي افزون بر اعمال دقت، سلامت و صداقت در ارايه‌ي مشاوره‌ها، يكي از عوامل بنيادين براي موثر بودن اين دسته از خدمات محسوب مي‌شود.

• امانت‌داري و تعهد در حفظ اطلاعات مشتريان: ساط در حفظ اسرار و اطلاعات مشتريان متعهد به امانت‌داري و حفاظت از اسرار است.

• مسئوليت در قبال جامعه: جامعه به عنوان مرجع نهايي پذيرنده‌‌ي نتايج يك پروژه همواره به عنوان يكي از مهم‌ترين عناصر مورد توجه در پروژه‌هاي ساط بوده است. بر همين اساس، تلاش گروهي و دغدغه‌ي سازماني ساط همواره بر ارايه‌ي مشاوره‌هاي سودمند به جامعه استوار بوده است.

• همراهي و پشتيباني از مشتريان در تصميم‌گيري: ارايه‌ي مشاوره‌هاي دقيق و منطبق بر واقعيت توسط ساط، به مشتريان كمك مي‌كند تا در تصميم‌گيري‌هاي خود بهترين گزينه‌ را انتخاب كنند و براي استفاده‌ي صحيح از منابع خود به گونه‌اي شايسته برنامه‌ريزي كنند.

ذي‌نفعان

واضح است كه نتايج هر پروژه مي‌تواند براي گروهي از افراد كه به نوعي درگير، دست اندركار و يا مدافع آن هستند حياتي و مهم باشد. بنيان‌گذاران ساط از ابتداي تاسيس اين مجموعه كوشيده‌اند تا يكي از اعتقادات راستين خود را كه هم‌اكنون شعار و دست‌مايه‌ي فعاليت‌هاي اين گروه است بر فضاي حاكم بر كسب و كارهاي همكار و مشابه نيز حاكم كنند. اين باور، اعتقاد به پيش‌برد يك پروژه به سويي است كه در نهايت نه تنها سفارش‌دهندگان و سرمايه‌گذاران آن كه در نگاهي فراتر، جامعه و مردم، ذي‌نفع نتايج آن باشند. اين ديد مسئولانه، تنها زماني حاصل مي‌شود كه كارپرداز يك فعاليت، نه از منظر يك مجري كه از چشم انداز يك مجموعه‌ي متعهد، مسئول و فرهنگ‌ساز به فعاليت خود بنگرد. بر همين اساس ساط مي‌كوشد تا در پايان يك پروژه گروه‌هاي زير را از نتايج آن راضي و بهره‌مند سازد:

 جامعه
جامعه اصلي‌ترين و مهم‌ترين ركن تاثيرپذير از نتايج يك پروژه است. اگر در انجام يك پروژه تمامي جنبه‌ها و ابعاد آن به شكلي واقع‌بينانه سنجيده شود و براي هر بخش از آن راهكاري صحيح برگزيده شود، در نهايت مي‌تواند به برد جامعه در نتايج آن پروژه بيانجامد. به كارگيري تخصص و خلاقيت در پروژه‌هاي عمراني و محيطي، دقت و حساسيت در پروژه‌هاي اجتماعي و ملي و نكته‌بيني و ظرافت در پروژه‌هاي عام‌المنفعه از تلاش‌هاي مديران و كاركنان شركت ساط براي دست يابي به اين مقصود است. از همين روست كه متخصصان ساط در انجام پروژه‌هاي خود از مشاوره‌هاي كارشناسانه‌ي جامعه‌شناسان، مهندسان محيط زيست و ديگر استادان برجسته و باتجربه بهره مي‌جويند تا از سودمندي نتايج پروژه‌هاي خود براي جامعه اطمينان حاصل كنند. روشن است كه اين ديد حتي در پروژه‌هايي كه به دليل اندازه‌ي‌ نه چندان بزرگ نتايج و تاثيرات خود را به صورت مستقيم بر روي جامعه نمايان نمي‌كنند، نيز وجود دارد.

• مشتريان
مشتريان، يكي از مهم‌ترين گروه‌هايي هستند كه از نتايج يك پروژه بهره‌مند مي‌شوند. ساط خود را شريك موفقيت و خوشنودي مشتريان مي‌داند. از اين رو، اهميت به خواسته‌هاي مشتريان و به كارگيري عزم و همت سازماني براي برآورده ساختن نياز آنان همواره از اصول و باورهاي حاكم بر ساط بوده است. در ساط، برآورده شدن توقعات و انتظارات مشتريان از نتايج يك پروژه پيش از به دست آوردن هرگونه منفعت و سود حاصل از آن، نتيجه‌ي اصلي و واقعي يك طرح شناخته مي‌شود. اين ديدگاه سبب شده است تا مشتريان نيز ساط را امين و همراه واقعي خود و مرجعي قابل اطمينان براي تامين مشاوره‌هاي مورد انتظار و دست‌يابي به بهترين گزينه‌ها در تصميم‌گيري‌هاي سازماني خويش بشناسند.

• كاركنان
كاركنان و متخصصان مجموعه، گروهي ديگر از بهره‌مندان نتايج پروژه‌هاي ساط هستند. به دست آوردن تجربه‌هاي ارزش‌مند در انجام هر پروژه، دست‌يابي به رضايت شغلي ناشي از بالندگي و رشد در حين انجام فعاليت، رويايي با نتايج سودمند يك طرح براي جامعه و كارفرما و در نهايت تامين نيازهاي مالي از دستاوردهاي هر پروژه براي كاركنان است كه ساط كوشيده است در انجام هر پروژه به آنها توجه كند.

 سهام‌داران
روشن است كه يك طرح موفق در نهايت بايد به رضايت و خوشنودي سهام‌داران نيز منجر شود. هرچند با تامين خواسته‌‌هاي جامعه، مشتريان و كاركنان، سهام‌داران تا حد زيادي به خواسته‌هاي خود در انجام يك پروژه دست مي‌يابند، اما هر پروژه در مجموع بايد رضايت حرفه‌اي و اقتصادي سهام‌داران مجموعه را نيز در پي داشته باشد. تامين رضايت سهام‌داران و دست‌يابي آنان به منافع اقتصادي مناسب يكي ديگر از عواملي‌ست كه ساط همواره در اجراي پروژه‌هاي خود در نظر دارد.

مدیران ارشد

مديران ارشد و بنيان‌گذار‌ان شركت ساط را افراد زير تشكيل مي‌دهند:

  • ادموند ميرزاخانيان: مديرعامل، بنيان‌گذار و عضو هيات مديره شركت ساط،اقتصاددان، سال‌ها تجربه در سازمان‌هاي مختلف  و مديريت پروژه‌هاي بزرگ امكان‌سنجي و مطالعات اقتصادي

 

  • بهرام مهدي‌زاده: رييس هيات مديره و بنيان‌گذار شركت ساط، مهندس معمار، داراي سال‌ها تجربه ارزش‌مند در مديريت و هدايت پروژه

 

  • علي پاياب: نايب رييس هيات مديره و بنيان‌گذار شركت ساط، مهندس مكانيك، سابقه‌‌ي چندين ساله‌ي فعاليت در سازمان‌هاي مختلف و مديريت و راهبري پروژه

فعاليت‌هاي اجتماعی

پيشگامي در دانش و تخصصي كه خود از هر حيث براي جامعه‌ي در حال توسعه‌ي ايران جديد شناخته مي‌شود، مسئوليت ديگري را نيز براي ساط به وجود آورده است. اين مسئوليت، وظيفه‌ي شناساندن و توسعه‌ي تخصصي اين حوزه از خدمات در جامعه است. چه آن كه، با توسعه‌ي فعاليت‌هاي ساط، رسالت‌هاي اجتماعي آن نيز افزايش مي‌يابد. شركت ساط به همين منظور مي‌كوشد تا با شركت در فعاليت‌هاي اجتماعي اين مسئوليت را به بهترين نحو به انجام رساند:

• برگزاري سمينارها و دوره‌هاي آموزشي
شركت ساط به منظور اشاعه رويكرد تخصصي به فعاليت‌هاي مهندسي مشاور در كشور تا كنون با بر عهده گرفتن مسئوليت برگزاري چندين سمينار تخصصي و دوره‌ها‌ي آموزشي مختلف، در استوار ساختن پايه‌هاي اين رشته از فعاليت‌ها نقش موثري داشته است. از جمله اين سمينارها و دوره‌هاي آموزشي مي‌توان به برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي «روش‌هاي انجام مطالعات امكان‌سنجي» براي كاركنان سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور، فرودگاه امام خميني و برگزاري سمينارهاي رايگان براي دست اندركاران مطالعات اقتصادي اشاره كرد.

• حضور در سمينار‌هاي تخصصي داخل و خارج از كشور
شركت ساط به منظور به روز رساني دانش تخصصي كاركنان خود در سمينار‌هاي تخصصي داخلي و خارجي حضور فعالي دارد و در بسياري از اين سمينارها نيز به ارايه‌ي مقالات و بيان تجربيات خويش مي‌پردازد.

• همكاري با جامعه مهندسان مشاور
شركت ساط همكاري نزديكي با جامعه مهندسان مشاور كشور دارد و با عضويت در كميته‌ي تشخيص صلاحيت جامعه مهندسان مشاور براي تعيين رتبه‌ي شركت‌هاي فعال در اين حوزه از خدمات، نقش و حضور خود را در اين همكاري پررنگ‌تر كرده است.

• همكاري‌هاي علمي و تخصصي با شركت‌هاي همكار
شركت ساط افزون بر تبادل دانش، انديشه‌ها و تخصص‌ها با شركت‌هاي همكار، با ارايه‌ي مشاوره‌هاي دوستانه و علمي به آنها و همكاري در تدوين دستورالعمل‌ها و آيين‌نامه‌هاي آنان مي‌كوشد ضمن برقراري ارتباط سازنده و هم‌افزا با شركت‌هاي همكار، گامي در جهت پيش‌برد اهداف بلندمدت خود در انجام فعاليت‌هاي اجتماعي بردارد.

 انجام فعاليت‌هاي فرهنگي براي نشر دانش و فناوري
انجام فعاليت‌هاي فرهنگي به منظور شناساندن هرچه بيشتر دانش و فناوري به جامعه از جمله مسئوليت‌هايي است كه ساط در تقويت فعاليت‌هاي اجتماعي خود بر عهده گرفته است. از آن جمله مي‌توان به ترجمه و نشر كتاب «راهنماي مديريت شركت‌هاي خدمات مهندسي» اشاره كرد كه حركتي در همين راستا بوده است.

• همكاري با موسسات خيريه و انجام فعاليت‌هاي عام‌المنفعه
همكاري با موسسات خيريه بخشي از فرهنگ عمومي و حاكم بر فضاي ساط است. اعضاي خانواده‌ي ساط به پيروي از اين فرهنگ با بر عهده گرفتن مسئوليت حركات خودجوش داخلي به صورت مستقيم با موسسات خيريه همكاري مي‌كنند. افزون بر اين ساط، بخشي از خدمات خود را نيز متناسب با نيازهاي اين موسسات به صورت رايگان در اختيار آنان قرار مي‌دهد.

سرمایه‌های انسانی

نيروي انساني از پراهميت‌ترين و ارزش‌مندترين سرمايه‌هاي ساط به شمار مي‌آيد. دقت نظر مديران ساط در انتخاب نيروهاي كار يادگيرنده، خلاق، جوان و سخت‌كوش در كنار توجه و نظارت بر پويايي و تكامل اين نيروها نشان‌گر ميزان اين حساسيت و توجه بوده است. هم‌اكنون مجموعه‌اي از كارشناسان و متخصصان جوان، توان‌مند و دانش‌آموخته، ساختار فكري، علمي و اجرايي ساط را تشكيل مي‌دهند كه با تكيه بر اندوخته‌ها و تجارب ارزش‌مند خود پاسخ‌گوي انتظارات كارفرمايان هستند.

ساط همواره تلاش كرده است تا نيروي فني و متخصص خود را به گونه‌اي انتخاب و تربيت كند كه به بهترين شيوه پاسخ‌گوي اعتماد و توجه مشتريان باشد. از آن جايي كه هر يك از نيروهاي متخصص، سرمايه‌هاي فكري هستند كه بخشي از خواسته‌ها و نيازهاي مشتريان را پاسخ مي‌دهند، روشن است كه رضايت شغلي هر يك از نيروها و برآورده شدن توقعات آنان از جايگاه شغلي خود در نهايت منجر به بالا رفتن كيفيت خدمات سازمان مي‌شود.

شركت ساط در تكميل فعاليت‌هاي خود براي جذب و حفظ نيروي كارآزموده و توان‌مند تلاش‌هاي بسياري انجام داده است كه از آن جمله مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

• تربيت و آموزش‌ نيروي انساني
افزون بر حساسيت و دقت نظري كه در انتخاب نيروي انساني در شركت ساط وجود دارد، برنامه‌هاي منظمي نيز براي آموزش نيروهاي انساني در نظر گرفته شده است. بخشي از اين آموزش‌ها در درون شركت و از طريق مطالعه نشريات و مطالب درون سازماني يا حرفه‌اي و آموزه‌هاي حضوري و مستقيم، با هدف آشنايي با فرهنگ سازماني و شيوه‌هاي بهينه برخورد و پاسخگويي به نياز مشتريان در چارچوب يك دوره زماني مشخص انجام مي‌شود. بخش ديگري از آموزش‌ها با معرفي نيروها براي حضور در دوره‌هاي آموزشي، كارگاه‌ها و سمينارهاي تخصصي خارج از شركت با توجه به اهداف، ظرفيت‌ها و قابليت‌هاي رشد هر فرد و نيازهاي تخصصي شركت انجام مي‌شود كه در طول دوره همكاري تداوم خواهد داشت.

• پويايي پيشرفت‌هاي شغلي
سرمايه‌هاي انساني ساط در هر جايگاه و موقعيت شغلي بر اين باورند كه بالندگي و پويايي در هر زمان، بخشي جدا نشدني از كار و فعاليت سازماني است و از اين رو، هر نيروي انساني به ترسيم جايگاه فعلي خود و برنامه‌ريزي براي دست‌يابي به مراتب بالاتر در وظايف سازماني تشويق مي‌شود. از سوي ديگر براي تمامي كاركنان و نيروهاي انساني، بستري مناسب براي تكامل و ترقي شغلي فراهم مي‌شود تا بتوانند به آنچه كه شايستگي و توانايي دست‌يابي به آن را دارند، نايل شوند.

پشتوانه‌های علمی

پشتوانه‌هاي علمي و فني ساط، يكي از تكيه‌گاه‌هاي ارزش‌مند اين شركت براي ارايه‌ي خدمات كارساز به مشتريان محسوب مي‌شود كه در پديد آمدن حس اطمينان و اعتماد در مشتريان بسيار موثر بوده است. برخي از مهم‌ترين پشتوانه‌هاي علمي ساط عبارت‌اند از:

• حضور پرثمر و كارساز صاحب‌نظران در پروژه‌ها
صاحب‌نظران و متخصصان با تجربه و دانش‌آموخته‌ كه در هر يك از پروژه‌ها ساط را همراهي مي‌كنند، مسئوليت حياتي و پراهميتي در غني‌سازي پايه‌هاي علمي هر پروژه بر عهده دارند. ساط تا كنون در انجام پروژه‌هاي خود از دانش، تخصص و نظرات تعداد زيادي از متخصصان و خبرگان بهره جسته است.

• وجود تيم‌هاي مطالعاتي و پژوهشي بيروني در كنار هر پروژه
گروه‌هاي كارشناسي متخصص و كارآزموده بيرون از شركت كه زير نظر مديران هر پروژه هدايت مي‌شوند نيز، افزون بر تيم كارآزموده و متخصصي كه براي انجام هر پروژه در داخل سازمان تشكيل مي‌شود، در انجام مطالعات و پروژه‌ها ساط را همراهي مي‌كنند.

• برخورداري از يافته‌هاي علمي جهان به كمك ارتباط با فعالان جهاني اين رشته
شركت ساط ضمن برقراري ارتباط با فعالان دانش و فناوري در سراسر جهان مي‌كوشد تا نيروي متخصص خود را به دستاوردهاي دانش و فناوري مجهز كند و بتواند كيفيت خدمات ارايه شده به مشتريان را روز به روز افزايش دهد.

• بهره‌مندي از تجربه‌ها و اندوخته‌هاي شركاي استراتژيك
شركاي استراتژيك داخلي و خارجي ساط كه از شركت‌هاي شناخته شده و مطرح اين حوزه از خدمات هستند با تبادل دانش و تجربه خود با ساط نقش انكارناپذيري در تقويت پشتوانه‌هاي علمي ساط بر عهده دارند.

محیط کار

نيروي انساني پرتلاش و سخت‌كوش ساط، محيط كاري پويا و بالنده را پديد آورده‌اند كه در آن هر يك از نيروها با تكميل توانمندي‌هاي يك‌ديگر، براي به وجود آوردن زمينه‌اي مناسب به منظور پاسخ موثر به نياز مشتريان تلاش مي‌كنند.

• حضور پرثمر و كارساز صاحب‌نظران در پروژه‌ها
صاحب‌نظران و متخصصان با تجربه و دانش‌آموخته‌ كه در هر يك از پروژه‌ها ساط را همراهي مي‌كنند، مسئوليت حياتي و پراهميتي در غني‌سازي پايه‌هاي علمي هر پروژه بر عهده دارند. ساط تا كنون در انجام پروژه‌هاي خود از دانش، تخصص و نظرات تعداد زيادي از متخصصان و خبرگان بهره جسته است.

• وجود تيم‌هاي مطالعاتي و پژوهشي بيروني در كنار هر پروژه
گروه‌هاي كارشناسي متخصص و كارآزموده بيرون از شركت كه زير نظر مديران هر پروژه هدايت مي‌شوند نيز، افزون بر تيم كارآزموده و متخصصي كه براي انجام هر پروژه در داخل سازمان تشكيل مي‌شود، در انجام مطالعات و پروژه‌ها ساط را همراهي مي‌كنند.

• برخورداري از يافته‌هاي علمي جهان به كمك ارتباط با فعالان جهاني اين رشته
شركت ساط ضمن برقراري ارتباط با فعالان دانش و فناوري در سراسر جهان مي‌كوشد تا نيروي متخصص خود را به دستاوردهاي دانش و فناوري مجهز كند و بتواند كيفيت خدمات ارايه شده به مشتريان را روز به روز افزايش دهد.

• بهره‌مندي از تجربه‌ها و اندوخته‌هاي شركاي استراتژيك
شركاي استراتژيك داخلي و خارجي ساط كه از شركت‌هاي شناخته شده و مطرح اين حوزه از خدمات هستند با تبادل دانش و تجربه خود با ساط نقش انكارناپذيري در تقويت پشتوانه‌هاي علمي ساط بر عهده دارند.

• فرهنگ سازماني
شكيبايي و بردباري در كار براي رساندن كيفيت خدمات به سطح مورد انتظار مشتريان، سخت‌كوشي و خلاقيت، مثبت‌انديشي، عزم سازماني براي دست‌يابي به نتايج قابل قبول، ارايه‌ي مشاوره‌هاي واقعي، دقيق و صادقانه به مشتريان و پويايي و سازندگي مداوم، از ويژگي‌هاي فرهنگ سازماني ساط است. در چنين محيط فرهنگي تمام كاركنان مي‌دانند كه در انجام هر پروژه، تنها به پايان رساندن آن، منظور و مقصود نهايي نيست؛ بلكه مهم‌ترين بخش از هر فعاليت، توجه به سطح كيفي و انجام آن بر اساس اصول و قواعد مورد انتظار است.

• صميميت، شفافيت و انتقادپذيري
صميمت و همدلي، توانايي انجام كارهاي گروهي و نقش سازنده‌ي متقابل در كار از ويژگي‌هاي محيط كار پوياي ساط است. نكته‌ي جالب توجه آن كه، وجود اين صميميت كه در تمامي لايه‌هاي سازماني ساط به روشني ديده مي‌شود، هرگز مانع از بروز شفافيت در مواضع و انتقادهاي سازنده‌ي مديران و كاركنان در برابر يكديگر نبوده است. اعضاي خانواده‌ي ساط ضمن همكاري و همدلي در فضايي سرشار از صميميت و دوستي، با انتقادهاي سازنده‌ي خود و با در پيش گرفتن مواضع روشن و شفاف به پيدا كردن نقاط ضعف و تقويت نقاط قوت سازمان كمك مي‌كنند.

 نوآوري و خلاقيت
خلاقيت و نوآوري، يكي از بارزترين ويژگي‌هاي محيط كار جوان و پر تلاش ساط است. نيروي انساني شركت ساط تلاش مي‌كنند با تكيه بر توان‌مندي‌هاي علمي و فني خود، به خلق ايده‌هاي نوين براي انجام پروژه‌ها دست يابند. چه آن كه، فراهم بودن بستر مورد نياز براي شكوفايي خلاقيت‌ها در ساط و بهره‌گيري از تجارب گذشته و نظر به دستاوردهاي نوين علمي و فني، در خلق اين ايده‌ها بسيار موثر و كارساز است.

گروه‌هاي غير رسمي
از جمله تدابير مديران ساط براي به وجود آوردن محيطي صميمي و پويا، ترغيب كاركنان به تشكيل گروه‌‌هاي غير رسمي و دوستانه است. از جمله اين گروه‌ها، مي‌توان به تشكيل گروه‌هاي خود جوش كاركنان براي همكاري با نهادهاي خيريه، برگزاري جشن‌هاي تولد و مهماني‌هاي غيررسمي در مناسبت‌هاي مختلف اشاره كرد.

افتخارات و عضویت‌ها

سال‌ها تجربه و سخت‌كوشي اعضاي خانواده‌ي ساط در حوزه‌ي خدمات مهندسي مشاور كشور، اين شركت را به چهره‌ي شناخته شده و پيشرو در اين حوزه تبديل كرده است. ساط جايگاه فعلي خود را مديون تلاش و پشتكار نيروي جوان و كارآزموده‌ي خود مي‌داند و با همت گماردن به پيشرفت و توسعه‌ي مداوم و تلاش هميشگي در دانش اندوزي و استفاده از دستاوردهاي علمي روز جهان، در حفظ و قوت بخشيدن به اين جايگاه مي‌كوشد. برخي از مهم‌ترين افتخارات، عضويت‌ها و گواهي‌نامه‌هاي ساط عبارت‌اند از:

• عضويت در جامعه مهندسان مشاور ايران (ISCE)
• عضويت در انجمن مشاوران مديريت ايران (IMCA)
• عضويت در انجمن مهندسي صنايع كشور
• عضويت در انجمن مديريت كشور
• عضويت در انجمن تخصصي مراكز تحقيق و توسعه صنايع و معادن
• عضويت در انجمن شركت‌هاي مشاور سرمايه‌گذاري و نظارت طرح‌ها
• عضويت در فدراسيون بين‌المللي مهندسان مشاور (FIDIC)
• عضويت در سازمان كيفيت آسيا و اقيانوسيه
• عضويت در هيأت اجرايي شاخه ايراني فدراسيون مهندسان كشورهاي اسلامي
• داراي رتبه از سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور
• عضو كميته صادرات ISCE
• عضو انجمن اقتصاددانان ايران
• عضو انجمن مديران فني و اجرايي ايران (ISTEM)
• در حال استقرار سيستم مديريت كيفيت (QMS)
• عضو كميته‌ي تشخيص صلاحيت جامعه مهندسان مشاور

ساط در رسانه‌ها

ساط در طول سال‌هاي فعاليت خود همواره كوشيده است با توسعه بخشيدن به فعاليت‌ها و خدمات خود و نيز با حضور در عرصه‌هاي علمي و اجتماعي، ضمن به دست آوردن تجربه‌هاي مفيد به هر چه بيش‌تر شناخته شدن خود در ميان مخاطبان و جامعه كمك كند. حضور پرثمر ساط در انجمن‌ها و نهادهاي مرتبط با اين حوزه از خدمات و شركت‌ در سمينارها و نشست‌هاي علمي و تخصصي و حضور در رسانه‌ها از جمله‌ي اين تلاش‌ها بوده است. ساط با انعكاس نتايج مطالعات و فعاليت‌هاي خود در رسانه‌ها هم‌اكنون در گروه نام‌هاي شناخته شده‌ي شركت‌ها و موسسات فعال در حوزه‌ي خدمات مشاوره و مهندسي مشاور قرار گرفته است. در اين صفحه مي‌توانيد انعكاس برخي از فعاليت‌هاي ساط را در رسانه‌ها مشاهده فرماييد:


ترجمه و نشر كتاب «راهنماي مديريت شركت‌هاي خدمات مهندسي»
«شرکت مهندسان مشاور سنجش امکان طرح» پروتکل‌هاى پيشنهادى فيديک به مهندسان مشاور با عنوان راهنماى مديريت شرکت‌هاى خدمات مهندسى، ترجمه و جامعه مهندسان مشاور ايران آن را در تيراژ 2000 نسخه منتشر کرده است.
براي دريافت اطلاعات بيش‌تر اين جا كليك كنيد.


«تحول دراستراتژي صادرات، تنها راه حضور دربازار رقابت‌هاي بين‌المللي است»

تحول دراستراتژي صادرات، تنها راه حضور دربازار رقابت‌هاي بين‌المللي است
شنبه 5 مهر 1382
تهران- خبرگزاري كار ايران
تحول در استراتژي صادرات تنها راه حضور در بازار رقابتهاي بين‌المللي است. به گزارش ايلنا، ادموند ميرزاخانيان، عضو هيات اجرايي شاخه ايراني فدراسيون مهندسان مشاور كشورهاي اسلامي با بيان اين مطلب گفت: مناسب ترين راه حضور موفق در عرصه رقابت صاردات غيرنفتي از جمله صادرات خدمات فني و مهندسي داشتن برنامه مناسب، ايجاد ظرفيت، بسترسازي بهينه، سازمان دهي متفكرانه، زدودن مقررات دست و پاگير و تغيير نگرش در مقوله صادرات است.
براي دريافت اطلاعات بيش‌تر اين جا كليك كنيد.


انعكاس پروژه‌هاي ساط در رسانه‌ها؛ برنامه‌ريزي‌ ده‌ ساله‌ برق‌ منطقه‌اي‌ باختر

برنامه‌ريزي‌ ده‌ ساله‌ برق‌ منطقه‌اي‌ باختر تدوين‌ مي‌شود. به‌ منظور كاهش‌ مشكلات‌ صنعت‌برق‌ و ارايه‌ خدمات‌ مطلوب‌ به‌ مردم‌ وارتقاي‌ سطح‌ رضايت‌ عمومي‌ برق‌ منطقه‌اي‌ باختر، برنامه‌ 10 سال‌ آينده‌را تدوين‌ مي‌كند. به‌ گزارش‌ روابط عمومي‌ شركت‌ برق‌منطقه‌اي‌ باختر، مهندس‌ فلاحتيان‌ مديرعامل‌ اين‌ شركت‌ در جلسه‌اي‌ به‌منظور تدوين‌ برنامه‌ريزي‌ استراتژيك‌ ده‌ ساله‌ اين‌ شركت‌ گفت‌: با تدوين‌ يك‌برنامه‌ و هم‌فكري‌ با يكديگر بايد مسيرآينده‌ مشخص‌ شود و تدوين‌ برنامه‌استراتژيك‌ كار مهمي‌ است‌ كه‌ بايد از ذهن‌ها و فكرها كمك‌ بگيرد. وي‌ نقش‌ خود را در اين‌ ارتباط تصويرسازي‌ از آينده‌ عنوان‌ كرد و افزود: هر مدير و معاوني‌ بايد افق‌ خاصي‌ را براي‌ بخش‌ زيرمجموعه‌ خود در نظر بگيرد و تمام‌ امكانات‌ و نيروهاي‌ موجود را در جهت‌ تحقق‌ اهداف‌ مورد نظر بسيج‌ كنند. در اين‌ جلسه‌ ميرزاخانيان‌ نماينده‌ شركت‌ مشاور در برنامه‌ريزي‌ استراتژيك‌10 ساله‌ برق‌ باختر گفت‌: ما به‌ عنوان‌ تسهيل‌‌گر، تصميم‌ گيري‌هاي‌ شما را جهت‌ داده‌ كه‌ اين‌ تصميمات‌ حداكثر تغييرات‌ در مسايل‌ را مشخص‌ و عملكرد سازمان‌ را بهبود مي‌بخشد كه‌ اين‌ كار مستلزم‌ كار گروهي‌ و تخصصي‌ است‌.
وي‌ افزود: در فرآيند برنامه‌ريزي‌ استراتژيك‌ علايق‌ و گرايش‌هاي‌ مختلف‌ و ناهمگرا، هم‌سو و منطبق‌ مي‌شود و تصميم‌گيري‌هاي‌ منظم‌ ترويج‌ پيدا مي‌كند كه‌ در اين‌ فرآيند و در جهت‌ اجراي‌ آن‌ بايد افراد كليدي‌ كه‌ ميزان‌ تاثيرگذاري ‌عميق‌تري‌ نسبت‌ به‌ بقيه‌ دارند شناسايي‌ و به‌ كار گرفته‌ شوند.
براي دريافت اطلاعات بيش‌تر اين جا كليك كنيد.


چاپ مقاله: «راهكارهاي مشاركت بخش خصوصي در ايران ، با توجه به تجربيات جهاني»

… تجربيات جهاني حاكي از آن است كه به مشاركت بخش خصوصي ، با ملاحظات ويژه اي در خصوص اصلاح بازارها ، انضباط مالي و حركت به سوي بهبود ميزان هزينه تمام شده و حذف سوبسيدها در جهت رسيدن به قيمت هاي واقعي و همچنين اصلاح قوانين و مقررات به منظور ايجاد ساختارهاي قانوني مستقل و شفاف همراه است و اولين قدم در اين مسير همانا اصلاح مالكيت هاست .

فصلنامه مهندس مشاور، شماره 23


ترجمه و ويراستاري نشريه Unido Competenicies

اين نشريه كه مطالعه آن به مديران منابع انساني و مديران سازمان‌ها توصيه شده است مدل‌هاي شايستگي را به سازمان‌ها ارايه مي‌كند. مدل‌هاي شايستگي به سازمان‌ها كمك مي‌كند تا براي ارتقا و پيشرفت سيستم‌هاي مديريت منابع انساني خود، روشي يكنواخت اتخاذ كنند.
متن كامل نشريه را اين جا دريافت كنيد.


فهرست تخصصى اعضاي كميته «مديريت و سيستم و مطالعات اقتصادى و اجتماعى» در  جامعه مهندسان مشاور ايران

فهرست موارد:
انديشكار : مدير عامل : آقاي محمدرضا صفويان
ايتوك ايران : مدير عامل : آقاي محمد حسين ترابي ساريجالو
بنياد صنعتى ايران : مدير عامل : آقاي خسرو رحيم قشقايي
پارس ويستا : مدير عامل : آقاي حسن زنده دل
پارسيكان ايران : مدير عامل : آقاى حاتم مهرى
سنجش امكان طرح : مدير عامل : آقاي ادموند ميرزاخانيان
شرق آيند : مدير عامل:خانم شهلا زرين خط
صنعت و مديريت ايران : مدير عامل : آقاي كيوان امامي
طرح انديشان : مدير عامل : آقاي نادر عربشاهي
مشاورين يكان : مدير عامل : آقاى محمدمهدى وكيلى گيلانى
هفت شهر رى : مدير عامل : آقاى آقاى حسن رحيمى فرزان
ورزبوم : مدير عامل : آقاي محمدرضا جهانگرد
براي دريافت اطلاعات بيش‌تر اين‌جا كليك كنيد.


فهرست تخصصى اعضاي كميته «استراتژي» در  جامعه مهندسان مشاور ايران

اعضاى اين کميته عبارت‌اند از :
– دكتر محمد حسين بنى‌اسدى
– مهندس محمد على حامدى
– محمد رضا حسيني
– مرتضى حقوقى
– محمود سيار
– سهراب مشهودى
– ادموند ميرزاخانيان
– تيمور هنر بخش
براي دريافت اطلاعات بيش‌تر اين جا كليك كنيد.


فهرست تخصصى اعضاي كميته «فيديك» در  جامعه مهندسان مشاور ايران

اعضاى اين کميته عبارت‌اند از :

– مهندس عطاءاله آيت اللهى
– دكتر تورج امير سليمانى
– محمد مهدى بهنيا
– مهندس امير حسين جلالى
– هرمزد رامينه
– منوچهر فخر صمدى
– غلامعلى معين
– ادموند ميرزا خانيان
– مهدى رياضى
براي دريافت اطلاعات بيش‌تر اين جا كليك كنيد.


فهرست تخصصى اعضاي كميته «فناوري اطلاعات» در  جامعه مهندسان مشاور ايران

اعضاى اين كميته عبارت‌اند از :
– مهندس مهرداد اشترى
–  مسعود توفيقى
– امير شانديز
– رحيم خسرو قشقايى
– ادموند ميرزاخانيان
براي دريافت اطلاعات بيش‌تر اين جا كليك كنيد.

چشم انداز آینده

شركت ساط همان‌گونه كه راه پر فراز و نشيب و گاه دشوار فعاليت‌هاي خود را تا كنون به ياري همت بالا و تلاش پي‌گير كاركنان و متخصصان خود با عملكردي درخشان پيموده است، براي آينده‌ي خود نيز دورنمايي اميدبخش ترسيم كرده است. در برنامه‌ريزي‌هاي بلندمدت ساط نيز اساس و بنيان كار بر سخت‌كوشي و مشتري‌مداري گذارده شده و چنين چشم‌اندازي ترسيم گشته است:

• بهبود كيفيت خدمات ارايه شده
• بالا بردن خلاقيت و نوآوري در ارايه‌ي خدمات
• تبديل شدن به اولين و برزگ‌ترين شركت مهندسي مشاور در زمينه‌ي مطالعات اقتصادي و امكان‌سنجي
• توسعه‌ي دامنه‌ي فعاليت‌ها در خارج از كشور و ارايه‌ي خدمات به ديگر كشورها
• بالا بردن دانش فني و تخصص كاركنان براي داشتن نامي درخشان در ميان سازمان‌هاي همكار
• تاكيد بر تقويت پشتوانه‌هاي علمي به عنوان اركان تضمين‌كننده كيفيت بالاي خدمات

اندوخته‌های علمی – تجربی

ساط آماده است تا با اشتراك گذاري دانش و تجربه خود با شركت‌ها و نيروهاي همكار و تبادل اطلاعات علمي و تجربي با علاقه‌مندان گامي موثر در جهت تقويت پايه‌هاي علمي خدمات مهندسي مشاور بردارد. در اين صفحه علاقه‌مندان مي‌توانند برخي از اندوخته‌هاي علمي ساط را در طول سال‌هاي اخير مشاهده كنند.

همچنين علاقه‌مندان مي‌توانند با ارسال مقالات و پژوهش‌هاي خود به شركت مهندسين مشاور سنجش امكان طرح، در صورت تمايل با انتشار مقالات خود در اين بخش نتايج مطالعات و پژوهش‌هاي خود را در اختيار ديگران قرار دهند:

توسعه بخش اقتصاد غير دولتي در اقتصاد كشور؛ الزامات و پي‌آمدها
همراه با بروز نارسايي‌هاي قانوني، اجرايي و برنامه‌ريزي در اقتصاد كشورها، پيوسته راه‌حل‌هاي گوناگون توسط اقتصاد‌دان‌ها و مديران اجرايي مطرح مي‌شود و مورد آزمون قرار مي‌گيرد.
طيف گسترده اقتصادهاي متمركز تا اقتصادهاي متكي به بخش خصوصي نوعاً در مواردي موفق و در مواردي با شكست روبه‌رو بوده است. براي مطالعه متن كامل مقاله اين جا كليك كنيد.

راهكارهاي مشاركت بخش خصوصي در ايران با توجه به تجربيات جهان
با هدف رسيدن به اقتصادي متعادل با جايگاه مشخص در بخش خصوصي و همچنين به منظور دستيابي به فضاي ويژه سرمايه گذاري، انجام اصلاحات اساسي در اين خصوص ضروري مي‌نمايد و اين امر نيازمند بستر مناسبي براي رشد بخش خصوصي در بخش‌هاي زيربنايي است. متن كامل اين مقاله را اين جا دريافت كنيد.
توضيح: اين مقاله در شماره 23 فصلنامه مهندس مشاور، خرداد 83، به چاپ رسيده است.

بازاريابي، خدمات مشاوره مهندسي
در سال‌هاي اخير با تغييرات صورت گرفته در اقتصاد، حركت كشور به سمت افزايش توليد، فزوني يافتن ميزان عرضه بر تقاضا و كم رنگ شدن حالت عدم رقابت، نياز به افراد «كارآفرين» يا «بازارياب» بيش از پيش احساس مي‌شود.
متن كامل اين مقاله پيش روي شماست.

محاسبات امكان سنجي در پروژه‌هاي مدرن سازي
متن پيش روي شما ترجمه‌اي است از مقاله‌اي با عنوان محاسبات امكان سنجي در پروژه‌هاي مدرن كه توسط سامپو سوسياري، مدير فروش بخش مدرن‌سازي نيروگاه‌ها در شركت وارتسيلا NSD نگاشته شده است.

نهادهاي فني تخصصي در بخش خصوصي و دولتي
جايگزيني عادات با انديشه، منافع فردي با منافع جمع، دنباله‌روي به جاي بدعت، تجربه به جاي شناخت، گذشته به جاي آينده در تمامي عرصه‌هاي فعاليت و تعامل اجتماعي و اقتصادي جامعه ما در ساليان متمادي وجود داشته و دارد. اين كشور آزمايشگاه‌ روش‌ها و مكان پياده‌سازي مدل‌هايي است كه از شناخت، عمل و بازخورد عمل ناشي نبوده و عاملي خارجي و برون‌زا آن را برانگيخته است. براي مطالعه متن كامل اين مقاله اين جا كليك كنيد.

ترجمه و ويراستاري نشريه Unido Competenicies
اين نشريه كه مطالعه آن به مديران منابع انساني و مديران سازمان‌ها توصيه شده است، مدل‌هاي شايستگي را به سازمان‌ها ارايه مي‌كند. مدل‌هاي شايستگي به سازمان‌ها كمك مي‌كند تا براي ارتقا و پيشرفت سيستم‌هاي مديريت منابع انساني خود، روشي يكنواخت اتخاذ كنند.
متن كامل نشريه را اين جا دريافت كنيد.